top of page

Bitva bude!

Aktualizováno: 18. 11. 2019


V prostředí Bitvy Libušín se pohybuji od roku 2004. Mnozí z účinkujících mne možná neznají, přesto za těch 15 let jsem já měl možnost organizátorské týmy poznat vlastně všechny. Od roku 2005 se totiž Bitva Libušín koná na pozemcích, které mám ve své pozemské správě. A tak místo sena pro koně, těm svým koním vyprávím o armádách, které se Libušínem už 28 let prohánějí. S Bitvou Libušín mám mnoho zkušeností, poznatků, kontaktů, ale i vzpomínek, když na bojišti ještě třeba rostly ostružiny a na území dnešního LH tábora jsem si klestil cestu sekačkou za mým stařičkým Majorem v tehdy zapomenutém cípu země, kde ještě žili lvi ….


Toto je můj život: www.facebook.com/tvrzlibusin/


K Bitvě Libušín mne nepojí jen geografická příslušnost nebo pozemky. Je to kus života, který nelze oddělit ani zapomenout. Je to především úcta k těm všem, kteří Bitvou kráčeli a svým úsilím, přesvědčením, potem i láskou vytvořili něco, co nás všechny přesahuje. Je to také neskonalý obdiv k vizionářství těch, kteří Bitvu založili v dobách, kdy ještě slovo "bitva" jako takové, bylo ve významu, jak ho známe dnes, zcela prázdné.


Když jsme my všichni "zasvěcení" začali s blížícím se ročníkem 2019 tušit, bylo nám úzko a každý z nás jsme se snažili svým způsobem vývoj událostí zvrátit. Z tohoto pohledu je obdivuhodné, že se dosavadní organizátoři v souvislosti s budoucností Bitvy Libušín rozhodovali i k tak odvážnému a zásadnímu pokusu, jako je změna místa konání mimo katastr obce Libušín.


V průběhu roku se mi občas stane, že mne ta či ona skupina historického šermu zkontaktuje s dotazem, zda mohou mimo termín Bitvy navštívit bojiště. Po Bitvě Libušín 2019 byl takový zájem enormní a s ním přišly i otázky, které tehdy neměly odpovědi.


A zbytek vývoje událostí vlastně už znáte. Dovolte tedy, abych oznámil, že Bitva bude!


29. ročník Bitvy Libušín se uskuteční dne 25. dubna 2020 a to na tradičním místě, kde se koná již přes čtvrt století.


Změny nás v rámci areálu samozřejmě čekají. Nebude jich málo, možná budou pro mnohé bolestivé, ale věřte mi, budou v zájmu Bitvy a ve svém důsledku to budou změny k lepšímu a to ne na úkor prostoru! O všem budu informovat postupně v následujících dnech a měsících.

Dovolte mi také, abych poděkoval dosavadním organizátorům v čele s Melkelem a Lazarem za jejich doposud vykonanou práci. Jejich tým v roli organizační se však rozhodl skončit. Na jejich přání prosím, aby naše budoucí aktivity s nimi nikdo nespojoval. Přesto bych chtěl všechny kritiky ujistit, že z pohledu Bitvy není žádné "my a oni", není žádného sporu. Prostě pokračujeme tam, kde jiný skončil. Od této chvíle se píše jiná kapitola. Budou nám předány kontakty, na Vašich oblíbených kanálech uvidíte info k ročníku 2020 nebo odkaz na nové stránky Bitvy..., zájem "náš a jejich" je, troufám si říci, stejný. Aby srdce Bitvy Libušín hnalo krev v žilách nás všech dál. A toho si važme.


V souvislosti s budoucností Bitvy Libušín a ve spojení s mojí osobou mluvím v množném čísle. Sluší se na úvod tedy zmínit i několik dalších jmen. Tady jsou (v náhodném pořadí): Markéta Králová, Jan Písař Písař, Marijan Krumlovský, Vlastimil Beneš, Petr Bekil Bek, Martin Wikking Vašák, Petr Encák Enc, Jan Strnad, Jakub Kamas, Pavel Hakim Majer, Martin Bagy Bahounek, Pavel Kolchoz Krejčí (pouze HMB turnaj), Jana Procházková, Milan Illeš, SHŠ Ordo Military, MfC Česká korouhev, SHŠ Corpus Bellatores …. a další. Nějaké jméno Vám tu chybí? Máte co nabídnout nebo máte námět, který byste chtěli v Bitvě Libušín 2020 vidět, realizovat? Pište, volejte, přijďte zabouchat na vrata. Otevřeme rádi.


Motto naší rodiny zní: “Si Deus pro Nobis, quis contra nos!”. „Když Bůh s námi, kdo proti nám!?“ (Řm 8:31)


Organizátoři se čas od času mění, Bitva Libušín zůstává. Pojďme ji společně žít dál. Lidé možná odcházejí, cesty nikoliv.


Za nový organizační tým Bitvy Libušín 2020


Josef František S. Král


TVRZ Libušín z.s.
108 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page