top of page

Středověký kontaktní boj?! To je HMB!


Promo video Bitvy Národů v Praze 2016


Podobné souboje jste mohli vidět v Praze na Petříně v roce 2015 a 2016, kdy se na domácí půdě konala Bitva národů - Battle of Nations - takové mistovství světa v tomto úžasném staro-novodobém sportu. Náš turnaj bude sice o mnoho menší svojí velikosti, ale i tak se můžete těšit na účast známých domácích i mezinárodních týmů, bojovníků a bojovnic!


Turnaj se pořádá v rámci dopoledního programu středověkého festivalu Bitva Libušín, v rámci kterého se můžete těšit také na hromadné souboje 5vs5.


Dále se můžete těšit na promo ukázku, ve které vám svoje bojové umění předvedou i představitelky něžného pohlaví, tým odvážných bojovnic z ženského HMB týmu Prague Vixens, vedeného pod kuratelou pražského sportovního klubu SKSKB Praha.


V závěru turnaje se můžete také těšit na duelovou disciplínu "Profight" dle pravidel světové asociace WMFC. Souboje v této disciplíně jste mohli pozorovat také na Kladně v provazech již během 14. a 17. galavečera Noci válečníků, či jako již nedílnou součást jabloneckého galavečera bojových sportů Noci Slovanských Bojovníků. Postupně vám budeme představovat jednotlivé dvojice bojovníků, kteří se utkají pro vaše potěšení, o hodnotné ceny, medaile a čest!


Nenechte si ujít tuto jedinečnou podívanou, toto nejsou nacvičené souboje, ale skutečná středověká řež o absolutní vítězství!


Co je to vlastně za sport to HMB?


Nechme si vysvětlit co je to za sport ten Středověký kontaktní boj (HMB) slovy bojovníků domácího klubu MFC Slezsko, který opakovaně reprezentoval naši zemi na Bitvě národů.


"Když se mě někdo zeptá na mé záliby a já zrovna nemám povídavou náladu, odpovím zkrátka, že šermuji. Nakonec to vždy stejně končí u sáhodlouhého vysvětlování a porovnávání různých odvětví šermu.


Dovolte mi tedy, abych vám představil HMB – Historical Medieval Battles (Historické středověké souboje).


Jak už název napovídá, jedná se o poměrně mladý plně kontaktní bojový sport, založený na středověkých turnajových kláních, kde mezi šraňky (ohrazené kolbiště) měří své síly týmy z celého světa, včetně týmů z Argentiny, USA, nebo třeba z Japonska.


Na videozáznamu