top of page

Středověký kontaktní boj?! To je HMB!


Promo video Bitvy Národů v Praze 2016


Podobné souboje jste mohli vidět v Praze na Petříně v roce 2015 a 2016, kdy se na domácí půdě konala Bitva národů - Battle of Nations - takové mistovství světa v tomto úžasném staro-novodobém sportu. Náš turnaj bude sice o mnoho menší svojí velikosti, ale i tak se můžete těšit na účast známých domácích i mezinárodních týmů, bojovníků a bojovnic!


Turnaj se pořádá v rámci dopoledního programu středověkého festivalu Bitva Libušín, v rámci kterého se můžete těšit také na hromadné souboje 5vs5.


Dále se můžete těšit na promo ukázku, ve které vám svoje bojové umění předvedou i představitelky něžného pohlaví, tým odvážných bojovnic z ženského HMB týmu Prague Vixens, vedeného pod kuratelou pražského sportovního klubu SKSKB Praha.


V závěru turnaje se můžete také těšit na duelovou disciplínu "Profight" dle pravidel světové asociace WMFC. Souboje v této disciplíně jste mohli pozorovat také na Kladně v provazech již během 14. a 17. galavečera Noci válečníků, či jako již nedílnou součást jabloneckého galavečera bojových sportů Noci Slovanských Bojovníků. Postupně vám budeme představovat jednotlivé dvojice bojovníků, kteří se utkají pro vaše potěšení, o hodnotné ceny, medaile a čest!


Nenechte si ujít tuto jedinečnou podívanou, toto nejsou nacvičené souboje, ale skutečná středověká řež o absolutní vítězství!


Co je to vlastně za sport to HMB?


Nechme si vysvětlit co je to za sport ten Středověký kontaktní boj (HMB) slovy bojovníků domácího klubu MFC Slezsko, který opakovaně reprezentoval naši zemi na Bitvě národů.


"Když se mě někdo zeptá na mé záliby a já zrovna nemám povídavou náladu, odpovím zkrátka, že šermuji. Nakonec to vždy stejně končí u sáhodlouhého vysvětlování a porovnávání různých odvětví šermu.


Dovolte mi tedy, abych vám představil HMB – Historical Medieval Battles (Historické středověké souboje).


Jak už název napovídá, jedná se o poměrně mladý plně kontaktní bojový sport, založený na středověkých turnajových kláních, kde mezi šraňky (ohrazené kolbiště) měří své síly týmy z celého světa, včetně týmů z Argentiny, USA, nebo třeba z Japonska.


Na videozáznamu níže, si můžete všimnout, že bojovníci jsou oděni do plných zbrojí a vyzbrojeni tupými, ocelovými zbraněmi, které jsou vyráběny dle historicky doložených materiálů, ale na rozdíl od historických šermířů zabývajících se celkovou rekonstrukcí určitého období středověku, jsou bojovníkům HMB povolovány, ba dokonce doporučovány novodobé ochranné prostředky, jako suspenzor, chránič zubů, nebo páteřní štít. Stejně tak bojovníci HMB používají nejen středověké bojové techniky, ale mnohdy využívají i chvaty novodobých bojových umění.Na rozdíl od soubojů, které můžete vidět na různých hradech, městských slavnostech a podobně, tyto souboje jsou plně kontaktní, nejsou secvičené a jsou pod dohledem zkušených rozhodčích, kteří každoročně podstupují speciální školení.


Počátky HMB sahají do pozdních 90. let 20. století, kdy se v Rusku, Bělorusku a Ukrajině oddělily části skupin historických šermířů a začaly pořádat plně kontaktní turnaje, dle historických předloh. Z těchto zemí se pak tento sport rozšířil dále do Evropy a pak do celého světa. Zformovala se HMB asociace, začaly se pořádat turnaje, na které byly zvány týmy ze zahraničí a v roce 2009 se na Ukrajině pod názvem BOTN (Battle of the nations) konalo první mistrovství světa v HMB, kterého se tehdy účastnily pouze čtyři státy a to Rusko, Ukrajina, Bělorusko a Polsko. Bitvy národů v roce 2015, pořádané v Praze, se účastnilo již přes 30 států z celého světa.HMB v České Republice


HMB se v republice objevilo pár let po pořádání první Bitvy národů. Jeden z našich bojovníků se jel podívat na mistrovství světa pořádané v Polsku, vrátil se pln nadšení a začal organizovat první zájemce. Rok na to, jsme vyrazili na náš první HMB turnaj, který se konal v Rakousku. Byl to křest ohněm, kde jsme zjistili, že pro tento sport nejsme vůbec připraveni, jak z hlediska fyzičky, tak i vybavení. Po návratu jsme však nevěšeli hlavy, začali trénovat, zdokonalovat a přizpůsobovat zbroje i zbraně tak, abychom se stali plnohodnotnými soupeři ostatním týmům z celého světa.


V roce 2013 nás bylo stále ještě málo na to, abychom vytvořili několik separátních týmů, ale dost na to, abychom se zúčastnili naší první Bitvy Národů (BOTN) ve Francii.


V roce 2014 v ČR již fungovaly tři týmy, které jsme také nasadili na Bitvě Národů 2014 v Chorvatském Trogiru, kde se české národní týmy umístily na 17. a tým a 19. místě z celkem 74. týmů.


V roce 2015 bylo u nás již registrováno celkem 5 domácích týmů a dále se rozrůstáme.


Zdroj článku: MFC SlezskoKrátce o festivalu


Součástí festivalu je samozřejmě také bohatý doprovodný program, kterému se vyplatí věnovat pozornost. K vidění budou dobová kejklířská, divadelní i taneční vystoupení, koně, sokolnické umění, středověké klání v soule (středověká míčová hra) i večerní koncerty dobových hudebních skupin a noční fire-show. Svou cestu do minulosti si můžete lahodně zpříjemnit také v naší krčmě, která nabízí bohatý výběr nápojů i jídel.


Hlavním bodem celého festivalu je samozřejmě scénická středověká bitva, ve které Vám představíme nejen způsoby boje a vojenských taktik jednotlivých období středověku, ale k vidění jsou především také neopakovatelné pyrotechnické efekty, skutečné kaskadérské výkony, ale i drama, napětí a strhující výjimečná podívaná dle scénáře inspirovaného skutečnými událostmi z České historie.


Festival Bitva Libušín je návratem do historie plným poznání i výjimečných zážitků a nevšední zábavy pro celou rodinu, který si nemůžete nechat ujít.


Program našeho festivalu najdete hned na úvodní straně našich webových stránek!

1 947 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page