top of page

Smutná zpráva o Bitvě Libušín 2020

Aktualizováno: 24. 3. 2020Vážení přátelé Bitvy Libušín

Dear Friends of the Battle of Libušín


Od podstaty jsem optimista. Snad možná i proto se mi v tom, co dělám, daří nacházet cesta i tam, kde ji mnozí nevidí a tak neříkám smutné zprávy často. Ale jak se zdá, vždy tohle neplatí.

Dnes ale jednu takovou bohužel mám. V souvislosti s opatřeními, které byly vládami evropských států zavedeny proti šíření infekčního onemocnění COVID-19 způsobovaném koronavirem SARS-CoV-2, se bohužel 29. ročník mezinárodního festivalu středověku Bitva Libušín letos neuskuteční.
Do jeho příprav jsme dali opravdu vše, co jsme měli a mohli. Upřímně děkujeme všem, kteří stáli při nás, všem, kteří se účastnili brigád, kteří nabízeli pomoc, službu i angažmá v programu, všem, kteří věřili, že Bitva Libušín bude žít dál.

Bohužel, v životě jsou ale i bitvy, které se vyhrávají jen těžko. A je třeba si přiznat, že dnes není čas k útoku ani ke zkřížení mečů. Dnes stavíme hradby, třeba i ty vozové, sledujeme situaci a čekáme, co bude. Je třeba si také přiznat, že akce, takového rozsahu, jakou je festival Bitva Libušín, nemá šanci, aby se v adekvátním rozsahu konal letos v náhradním termínu. Není možné, aby se účastníci v takové počtu sešli a ani nevíme, kdy bude možné, aby k nám mohli přijet účastníci zahraniční.


Ale tím to pro nás nekončí! My jsme neprohráli, nikdo z nás neprohrál. Jen čekáme za branami a formujeme se k novému útoku. Hned, jak to bude možné, znovu budeme pokračovat na přípravě tábora, znovu budeme formovat armády pro další bitvu, která se uskuteční, když mor dovolí, v roce 2021. Ale to také není z naší strany vše. Pokud to půjde, rádi bychom ještě letos, na přelomu léta a podzimu, třeba 28. – 30. srpna 2020 nebo možná v září, uspořádali společné středověké táboření v nově vybudovaném táboře Bitvy Libušín. Máme představu jakéhosi přátelského setkání na konci sezony, které s tradičním programem jarní Bitvy Libušín nesouvisí, ale které si uděláme na pohodu, za odměnu, tak, jak všichni máme Libušín rádi. Pokud máte náměty, nápady, přání, klidně nám je napište do komentářů.

Děkujeme, že jste s námi a že držíte s námi! Těšíme se na viděnou, snad brzy ….


Smutně, s pokorou, ale s nadějí v srdci, za organizační tým Bitvy Libušín,

Josef F. S. Král


________________________________